2019 Bassmaster Classic presented by DICK’S Sporting Goods Qualifiers

Angler                  Hometown

1. Casey Ashley Donalds, S.C

2. Adrian Avena Vineland, N.J.

3. Drew Benton Panama City, Fla.

4. Josh Bertrand San Tan Valley, Ariz.

5. Brent Chapman Lake Quivira, Kan.

6. Jason Christie Park Hill, Okla.

7. Mark Daniels Jr. Tuskegee, Ala.

8. Ott DeFoe     Knoxville, Tenn.

9. Kyle Dorsett Odenville, Ala.

10. Brent Ehrler Redlands, Calif.

11. James Elam Tulsa, Okla.

12. Edwin Evers Talala, Okla.

13. Todd Faircloth Jasper, Texas

14. Seth Feider Bloomington, Minn.

15. Micah Frazier Newnan, Ga.

16. Jacopo Gallelli Firenze, Italy

17. Roy Hawk          Lake Havasu City, Ariz.

18. Brett Hite          Phoenix, Ariz.

19. Derek Hudnall Newport, N.Y.

20. Mike Iaconelli Pitts Grove, N.J.

21. Alton Jones Jr. Lorena, Texas

22. Bobby Lane Lakeland, Fla.

23. Chris Lane  Guntersville, Ala.

24. Brandon Lester Fayetteville, Tenn.

25. Jordan Lee  Grant, Ala.

26. Jared Lintner Arroyo Grande, Calif.

27. Justin Lucas Guntersville, Ala.

28. Aaron Martens         Leeds, Ala.

29. Andy Montgomery Blacksburg, S.C.

30. Cliff Pace            Petal, Miss.

31. Brandon Palaniuk Hayden, Idaho

32. Garrett Paquette Canton, Mich.

33. Randy Pierson Oakdale, Calif.

34. Clifford Pirch Payson, Ariz.

35. Keith Poche Pike Road, Ala.

36. Jacob Powroznik Port Haywood, Va.

37. Nick Ratliff                 Elizabethtown, Ky.

38. Skeet Reese Auburn, Calif.

39. Dean Rojas Lake Havasu City, Ariz.

40. Bradley Roy Lancaster, Ky.

41. Gerald Sphorer Gonzalez, La.

42. Wesley Strader Spring City, Tenn.

43. Gerald Swindle Guntersville, Ala.

44. Frank Talley Temple, Texas

45. Randall Tharp Port St. Joe, Fla.

46. Kevin VanDam Kalamazoo, Mich.

47. Brad Whatley Bivins, Texas

48. Jacob Wheeler Harrison, Tenn.

49. Jake Whitaker Fairview, N.C.

50. Jesse Wiggins Cullman, Ala.

51. Chris Zaldain Laughlin, Nev.

*The final Classic qualifier will be determined in the Bassmaster Team Championship Dec. 5-8